فلوت کلیددار

فلوت کلیددار

فلوت از سازهای بادی چوبی (بی زبانه یا بی قمیش) است که بر خلاف دیگر سازهای این دسته صدای آن نه از لرزش قمیش بلکه از نوسان هوای دمیده شده بر لبه دهنی (یا تیغه هوائی) ساز تولید می‌شود.
فلوت جز سازهای بادی چوبی بدون زبانه می‌باشد.
این ساز جزء قدیمی‌ترین سازهای بادی محسوب می‌گرددکه قدمت برخی از آن که باستان‌شناسان یافته‌اند به ۵۰٬۰۰۰ سال پیش می‌رسد.
فلوت‌ها در گذشته از جنس چوب ساخته می‌شدند (به همین دلیل در قدیم از آن به عنوان ساز بادی چوبی نام برده می‌شد) ولی امروزه با وجود اینکه این ساز در زمره سازهای بادی چوبی قرار دارد، لیکن ملاک تقسیم بندی آن جنس و آلیاژی که در ساخت آن استفاده شده مد نظر نیست، بلکه نحوه تولید صدای آن است.
واژه فلوت در زبان‌های اروپایی به معنای نام کلی سازهای مشابه فلوت نیز بکار می‌رود. فلوت و ساز شرقی نی هم نوعی فلوت شمرده می‌شود. به‌طور کلی فلوت و نی سازهایی هم‌خانواده هستند.
برخی از ویژگی‌های این ساز:
با اینکه فلوت نیز جز سازهای بادی چوبی است ولی امروزه ان را از جنس طلا می‌سازند.
فلوت جدید را ((فلوت بوهم)) می‌نامند.
نت این ساز را با کلید سل می‌نویسند.

 

پیش ثبت نام

اساتید فلوت کلیددار

رزومه استاد نیلوفر ابراهیمی

Alternate Text
  • نام : نیلوفر
  • نام خانوادگی : ابراهیمی
  • ساز تخصصی : فلوت کلیددار
  • ساز مکمل : فلوت پیکولو
  • سال تدریس : از سال ۱۳۷۴ سال

فلوت را زیر نظر ناصر شروع نمود و پس از ورود به دانشگاه هنر و معماری در سال ۱۳۷۵ در رشته نوازندگی فلوت زیر نظر دکتر آذین موحد به ادامه تخصیل پرداخت .پس از اتمام دوره کارشناسی مشغول نوازندگی در ارکستر سمفونیک خانه هنرمندان شد و تا کنون به عنوان نوازنده فلوت در گروه هایی همچون ارکستر مهر ، ارکستر چکاوک ، گروه پریشاد ، رز ، گروه خانم سیمین غانم و آلبوم های متعدد مسیقی فعالیت داشته است . وی عضو هیات موسس انجمن فلوت ایران می باشد و هم اکنون مدرس فلوت مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما می باشد .

آثار استاد نیلوفر ابراهیمی