کارگاه رشد والد و کودک

کارگاه رشد والد و کودک

در ایران در یک دهه‌ی اخیر یادگیری موسیقی نقش پررنگی درمیان طبقه‌ی متوسط و مرفه جامعه یافته است که امری‌ست بسیار قابل توجه و تحسین. مادران و پدران یادگیری موسیقی را به‌عنوان یک فعالیت آموزشی فوق برنامه در زندگی کودکانشان می‌گنجانند، برای یادگیری موسیقی در کلاس‌ها ثبت نام می‌کنند، سازهای مختلف خریداری می‌کنند و در قبال آن انتظارات مشخصی از کودکانشان و مدرسان موسیقی دارند.

 

گرچه استقبال از یادگیری و آموزش موسیقی پدیده‌ایست در خور ستایش اما انتظارات و دورنمای والدین از آموزش فرزندانشان گاهی از توانایی‌های فرزندان و پتانسیل‌های جلسات آموزشی فراتر می رود. گاهی مشاهده می‌شود که والدین انتظار دارند که کلاس‌های موسیقی از فرزندانشان 'یک موسیقیدان' حرفه‌ای  بسازند و فرزندانشان توانایی اجراهای حرفه‌ای را داشته باشند. 

 

برای روشن‌تر شدن این مشکل می‌توان از موارد مشابه آموزشی مثال زد؛  فرزندان در مدرسه به یادگیری ریاضیات، ادبیات، جغرافیا و فیزیک می‌پردازند. آیا والدین از فرزندانشان انتظار دارند که در ازای گذراندن سال‌های متمادی دروس ریاضی، ریاضیدان شوند؟ یا نویسنده‌ی حرفه‌ای و یا مورخ؟ گرچه یادگیری هرکدام ازین زمینه‌ها برای زندگی بزرگسالی فرزندان ضروری و حیاتی است، اما برای مثال نمی‌توان از همه‌ی دانش آموزان انتظار 'ریاضیدان' شدن داشت. یادگیری ریاضیات، تاریخ، ادبیات، فیزیک و بقیه ی دروس به منظور فراگیری یک دانش عمومی و کلی و بالا بردن مهارت‌های ذهنی و زندگی فرزندان صورت می‌گیرد و در نهایت نتایج و مشاغل و تخصص‌های فرزندان حتی با توجه به استعدادهایشان در زمینه‌های خاص بسیار متنوع ومتفاوت خواهد بود. برای مثال هر کودکی باهوش ریاضی بالا ، لزوماً ریاضیدان‌شدن را انتخاب نخواهد کرد.

موسیقی نیز چنین است؛ هدف ازآموزش و یادگیری موسیقی 'موسیقیدان حرفه‌ای شدن' نیست و درواقع نمی‌تواند باشد. موسیقی می‌تواند به عنوان یک ماده‌ی آموزشی مهارتی، ذهنی و فرهنگی و از همه مهم‌تر پرورشی درنظر گرفته شود. جدا از تفاوت‌های فردی کودکان و نوجوانان در یادگیری و اجرای موسیقی و بدون در نظر گرفتن استعدادها و توانمندی‌های خاص و عمومی آن‌ها نمی‌توان از همگان انتظار 'اجرای بی‌نقص و حرفه‌ای' موسیقی را داشت و البته که 'اجرا' تنها هدف و غایی‌ترین دست‌آورد موسیقی نیست. محدود کردن موسیقی به اجرا در حقیقت دست‌کم گرفتن موسیقی به عنوان یک پدیده‌ی تکاملی، تاریخی و باستانی انسانی است.  گرچه کیفیت سیستم آموزشی در موسیقی بسیار مهم است، اما ارزیابی این کیفیت الزاماً از طریق 'اجراهای موسیقی' آن‌گونه که امروزه در ایران رواج یافته است امکان پذیر و معقول نیست. برای ارزیابی کیفیت یادگیری موسیقی می‌توان به ارزیابی‌های دیگری نیز پرداخت. برای مثال میزان رشد و پیشرفت توانایی‌های ذهنی، حرکتی و مهارتی فرزندان یکی از روش‌های ارزیابی است. در یادگیری نواختن موسیقی مغز حرکات و فرآیندهای ذهنی هم‌زمان باهم را می‌آموزد، فرآیندهایی که شاید تنها در بعضی ورزش‌ها قابل یادگیری باشند. در یادگیری موسیقی کودکان تمرکز شنوایی و بینایی هم‌زمان را می‌آموزند و درعین حال می‌آموزند که چگونه خود را با اصواتی که در گروه نوازی می‌شنوند 'هماهنگ و هم‌زمان' کنند. 

 

 درآخر و شاید مهم‌ترین بعد موسیقی به عنوان یک پدیده انسانی و فرهنگی، انتقال فرهنگ و تشریک مساعی است. کودکان در فرآیند یادگیری دسته جمعی موسیقی تشریک مساعی، همذات پنداری و همراهی با هم‌نوعان را می‌آموزند. یاد می‌گیرند که احساساتشان را 'بیان' کنند و احساسات دیگران را با همذات پنداری درک کنند. آموزش موسیقی می تواند در رشد خلاقیت و تجسم تصویری و روایی کودکان موثر واقع شود. 

 

شاید بهتر باشد کمی در انتظارات و دیدمان نسبت به آموزش، یادگیری واجرای موسیقی تجدیدنظر کنیم و دریابیم که دانستن موسیقی امری فراتر از صرفاً 'توانایی نواختن یک ساز' است. آموزش موسیقی ابزاری مؤثر در پرورش ادراک و شناخت انسانی است و موسیقی می‌تواند نقشی مهم درروند تکامل انسان داشته باشد.

پیش ثبت نام

اساتید کارگاه رشد والد و کودک

رزومه استاد فاطمه جنگ آوری

Alternate Text
 • نام : فاطمه
 • نام خانوادگی : جنگ آوری
 • ساز تخصصی : دپارتمان کودک
 • ساز مکمل : روانشناسی کودک
 • سال تدریس : از سال

 خلاصه ای از پیشینه فعالیتها و دوره های آموزشی

آموزش ها:

 • مشاور کودک با مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دروه شش ماهه توانمندسازی دانشگاه لینک شوپینگ کشور سوید
 • گذراندن دوره طب مکمل هومیوپاتی و دوره تخصصی کودکان
 • گذراندن دوره بازی درمانی همراه با سوپر وایزری
 • گذراندن انواع دوره های آموزشی مشاوره خانواده و مشکلات روانشناختی بزرگسالان و کودکان
 • گذراندن دوره مونته سوری آموزش براساس تقویت حواس پنجگانه کودکان بصورت کودک محور

 

 •  

 

-خدمات مشاوره ای حضوری و تلفنی به شکل عمومی16 سال و کودک به شکل تخصصی همرا با بازی درمانی 5 سال

- برگزارکننده دوره های والدگری برای متخصصین و والدین

-برگزار کننده دوره های تخصصی بازی درمانی برای روانشناسان

-برگزاری دوره های هشت جلسه ای بازی درمانی برای والدین ( Filial Therapy)

 • آموزش مهارتهای زندگی از طریق بازی به کودکان کار و خیابان وکودکان مراکزشبانه روزی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست

-همکاری با انجمن حمایت از حقوق کودک و آموزش نیروهای تلفن صدای یارا

-آموزش مربیان کار با کودک

 

آثار استاد فاطمه جنگ آوری

رزومه استاد مریم رضایی

Alternate Text
 • نام : مریم
 • نام خانوادگی : رضایی
 • ساز تخصصی : روانشناسی کودک
 • ساز مکمل : .
 • سال تدریس : 8 سال سال

تربيت ارزياب

خلاقيت و نوآوري

هوش هيجاني

تكنيك هاي نوين براي مدرسان

كارگاه توهم زاها و محرك ها

سفر قهرماني(نظريه يونگ)

روان درماني كودك
100 ساعته شامل فنون مصاحبه- آسيب شناسي )
– CBT & BT – اختلالات كودكي- فرزندپروري
بازي درماني- اختلالات يادگيري- تربيت جنسي-
آزمون وكسلر-مهارت هاي زندگي)

 

تدریس : مهارت هاي زندگي - مديريت استرس - بهداشت رواني - مديريت بدون زور و اجبار - خلاقيت در تدريس - تكنيك هاي والدگري - مديريت استرس - هوش هيجاني -

آثار استاد مریم رضایی