آواز کلاسیک

 آواز کلاسیک

موسیقی هنری است که از تنظیم و ترکیب اصوات بوجود می آید و بیان کننده حالتهای درونی و معرف غم و شادی و هیجان و آرامش روحی انسان است موسیقی در کنار انسان و با انسان تکامل یافت .

بشر موسیقی را از طبیعت آموخت .از ریزش آبشار بر صخره ها از صدای بادها در میان شاخ و برگ درختان .انسانهای اولیه در حین انجام کار اصواتی از حنجره بیرون می آوردند و حرکاتی موزون با بدن انجام می دادند .

این فریاد و اصواتی که در حین کار از حنجره بیرون می آوردند موجب پیدایش ترانه و موسیقی شد و صدای ابزارهای کار هم انسان را به ساختن ابزارهای موسیقی کشاند .و آن حرکات موزون بدن که از آهنگ کار پدید می آمد موجب پیدایش رقص شد .

امروزه محققان گواهی می دهند که موسیقی با آواز آغاز شد و آواز از تکامل فریاد کار و صدای ابزار فراهم آمد و همچنین ابزارهای کار زمینه ساختن ابزارهای موسیقی بودند .آفرینش آواز هرگز قطع نشده است زیرا مردم در خلاقیت هنری خویش هرگز وقفه روا نمی دارند و همواره بهترین آنها بوسیله مردم برگزیده می شود و بر جای می ماند .

گلینکا موسیقی دان روسی می گوید: موسیقی را مردم بوجود می آورند و آهنگسازان آنرا تنظیم می کنند.

در گذر تاریخ ، آواز خواندن متداول ترین و ملموس ترین شیوه ایجاد موسیقی بوده است . به نظر می رسد که آواز خوانان همواره جذابیتی ویژه داشته اند و حتا امروزه نیز شنوندگان شیفته، سر و وضع ظاهری و شیوه زندگی آواز خوانان محبوبشان را تقلید می کنند .

به سبب توانایی بی همتای صدای انسان در تلفیق واژه با صدای موسیقیایی ، در بسیاری از فرهنگ ها شعر و آواز جدایی ناپذیر بوده اند . آواز می تواند واژه ها را به یاد ماندنی تر کند و تاثیر حسی آن را اعتلا بخشد .خوب آواز خواندن به دلایلی گوناگون دشوار است .

در آواز ، در قیاس با گفتار ، گستره پهناورتری از زیر و بم و حجم صوتی را به کار میگیریم و حروف صدادار را کشیده تر ادا می کنیم . لازمه آواز خواندن ، داشتن نفس بیشتر و مهار کامل تر بر آن است . هوایی که از ریه خارج می شود توسط ماهیچه های بطنی زیرین و پرده دیافراگم مهار می شود .

هوا تارهای صوتی را به نوسان در می آورد و ریه ها ، گلو ، دهان و بینی همگی برای ایجاد صدایی مطلوب به کار گرفته می شوند . وسعت صدای آواز خوان بسته به میزان تعلیم دیدگی و نیز ویژگی های فیزیکی او است .

وسعت صدای یک فرد تعلیم ندیده به طور معمول حدود 5/1 اکتاو است اما آواز خوانان حرفه ای بر محدوده 2 اکتاو و یا حتا بیشتر نیز احاطه دارند . گروه بندی گستره های آوازی زنان و مردان به ترتیب از زیر به بم چنین است .

پیش ثبت نام

رزومه استاد امین ‍‍ جهانشاهی

Alternate Text
 • نام : امین ‍‍
 • نام خانوادگی : جهانشاهی
 • ساز تخصصی : سلفژ و صداسازی
 • ساز مکمل : آواز کلاسیک
 • سال تدریس : از سال

سابقه تدریس:6 سال.

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

ترجمه کتاب فن آواز و صداسازی (درحال چاپ).

سابقه هنری و فعالیت ها:

شروع فعالیت موسیقی از سال 1378 درس تئوری و سلفژ و صداسازی زیر نظر اساتید: آقای محمد نوری,آقای ناربه چولاکیان و آقای محمد سریر.عضویت در گروه کر , خواننده گروه موسیقی بهاران به عنوان بنیانگذار گروه موسیقی بهاران.

اجرا به همراه گروه کر محمد نوری درتالار رودکی , وحدت اجرای بیش از 40 کنسرت درتهران .

اجرای متعددی شهرستانها به عنوان خواننده گروه بهاران. همخوان در ارکستر محمد نوری.

آثار استاد امین ‍‍ جهانشاهی

رزومه استاد زهره عشقی خاص

Alternate Text
 • نام : زهره
 • نام خانوادگی : عشقی خاص
 • ساز تخصصی : آواز
 • ساز مکمل : فن بیان
 • سال تدریس : . سال

کارشناسی کارگردانی تلویزیون

مجری و گوینده سابق صدا و سیما

عضو گروه کر ارکستر سمفونیک صدا و سیما از سال 1374 الی 1389

سرپرست و خواننده گروه " دست افشان "

مدرس آواز و مبانی موسیقی در دانشگاه تربیت معلم

آهنگسازی و سرپرستی 18 نمایش در وزارت ارشاد و اجرای موسیقی و رهبری در بیش از ده دوره افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بین المللی نمایشهای آیینی و سنتی و جشنواره های بین المللی عروسکی ونمایش فجر

اجرای کنسرت و رقص های آیینی در اولین فستیوال جاده ابریشم در چین 2008

سابقه 25 سال داوری موسیقی و نمایش کودک و نوجوان در وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد اسلامی

اجرای کنسرت در ترکیه ، مالزی ، چین ، کردستان عراق و انگلستان و...

کسب رتبه برگزیده در چندین جشنواره داخلی و خارجی در بخش رهبری کر ، تنظیم و آهنگسازی

بازیگر تئاتر و مدرس فن بیان در حرکت

آثار استاد زهره عشقی خاص

 

 

رزومه استاد محمد رضا پور مقدم

Alternate Text
 • نام : محمد رضا
 • نام خانوادگی : پور مقدم
 • ساز تخصصی : سلفژ و صداسازی
 • ساز مکمل : پیانو
 • سال تدریس : از سال

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

تئاتر(ان او اچ) به اپرای ژاپنی ترجمه شده.

شرکت در جشنواره (اس آی بی آی یو) رومانی (سومین جشنواره معتبر دنیا) با تئاتر (تی اچ ای   آر ایی کیو یو آی ایی ام  , او  اف  اچ آی آر او اس اچ آی ام ای . پدیرفته شده در جشناوره تئاتر ( ال آی ویی ایی آر پی او او ال ال آی تی اف ) کانادا.

سابقه هنری و فعالیت ها:

کارگردانی نمایش آتسوموری در سال 1386 در جشنواره فجر و برنده جایزه بهترین اثر و بازیگری زن و کاندیدای کارگردانی , (تلویزیون ان-اچ-کی ژاپن مستندی در مورد این اثر ساخته است و به عنوان تنها متخصص تئاتر ان-او-اچ در ایران), برنده جایزه بهترین کارگردانی اثر, بازیگری زن , طراحی صحنه و پوستر در جشنواره بهار نمایش 86, کارگذانی نمایش (ان او اچ)تسو در جشنواره بین المللی دانشگاهی 87 تبریز و برنده جایزه کارگردانی و طراحی صحنه , دعوت شده از طرف مرکز (آی-تی-وی-ان-ای-اس-سی-کیو) ژاپن به عنوان کارگردان تئاتر (ان او اچ)در ایران.تدریس سلفژ در تهران از سال 90.

و فراگرفتن سلفژ از سال 79.

آثار استاد محمد رضا پور مقدم