آواز کلاسیک

 آواز کلاسیک

موسیقی هنری است که از تنظیم و ترکیب اصوات بوجود می آید و بیان کننده حالتهای درونی و معرف غم و شادی و هیجان و آرامش روحی انسان است موسیقی در کنار انسان و با انسان تکامل یافت .

بشر موسیقی را از طبیعت آموخت .از ریزش آبشار بر صخره ها از صدای بادها در میان شاخ و برگ درختان .انسانهای اولیه در حین انجام کار اصواتی از حنجره بیرون می آوردند و حرکاتی موزون با بدن انجام می دادند .

این فریاد و اصواتی که در حین کار از حنجره بیرون می آوردند موجب پیدایش ترانه و موسیقی شد و صدای ابزارهای کار هم انسان را به ساختن ابزارهای موسیقی کشاند .و آن حرکات موزون بدن که از آهنگ کار پدید می آمد موجب پیدایش رقص شد .

امروزه محققان گواهی می دهند که موسیقی با آواز آغاز شد و آواز از تکامل فریاد کار و صدای ابزار فراهم آمد و همچنین ابزارهای کار زمینه ساختن ابزارهای موسیقی بودند .آفرینش آواز هرگز قطع نشده است زیرا مردم در خلاقیت هنری خویش هرگز وقفه روا نمی دارند و همواره بهترین آنها بوسیله مردم برگزیده می شود و بر جای می ماند .

گلینکا موسیقی دان روسی می گوید: موسیقی را مردم بوجود می آورند و آهنگسازان آنرا تنظیم می کنند.

در گذر تاریخ ، آواز خواندن متداول ترین و ملموس ترین شیوه ایجاد موسیقی بوده است . به نظر می رسد که آواز خوانان همواره جذابیتی ویژه داشته اند و حتا امروزه نیز شنوندگان شیفته، سر و وضع ظاهری و شیوه زندگی آواز خوانان محبوبشان را تقلید می کنند .

به سبب توانایی بی همتای صدای انسان در تلفیق واژه با صدای موسیقیایی ، در بسیاری از فرهنگ ها شعر و آواز جدایی ناپذیر بوده اند . آواز می تواند واژه ها را به یاد ماندنی تر کند و تاثیر حسی آن را اعتلا بخشد .خوب آواز خواندن به دلایلی گوناگون دشوار است .

در آواز ، در قیاس با گفتار ، گستره پهناورتری از زیر و بم و حجم صوتی را به کار میگیریم و حروف صدادار را کشیده تر ادا می کنیم . لازمه آواز خواندن ، داشتن نفس بیشتر و مهار کامل تر بر آن است . هوایی که از ریه خارج می شود توسط ماهیچه های بطنی زیرین و پرده دیافراگم مهار می شود .

هوا تارهای صوتی را به نوسان در می آورد و ریه ها ، گلو ، دهان و بینی همگی برای ایجاد صدایی مطلوب به کار گرفته می شوند . وسعت صدای آواز خوان بسته به میزان تعلیم دیدگی و نیز ویژگی های فیزیکی او است .

وسعت صدای یک فرد تعلیم ندیده به طور معمول حدود 5/1 اکتاو است اما آواز خوانان حرفه ای بر محدوده 2 اکتاو و یا حتا بیشتر نیز احاطه دارند . گروه بندی گستره های آوازی زنان و مردان به ترتیب از زیر به بم چنین است .

پیش ثبت نام

رزومه استاد امین ‍‍ جهانشاهی

Alternate Text
 • نام : امین ‍‍
 • نام خانوادگی : جهانشاهی
 • ساز تخصصی : سلفژ و صداسازی
 • ساز مکمل : آواز کلاسیک
 • سال تدریس : از سال

سابقه تدریس:6 سال.

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

ترجمه کتاب فن آواز و صداسازی (درحال چاپ).

سابقه هنری و فعالیت ها:

شروع فعالیت موسیقی از سال 1378 درس تئوری و سلفژ و صداسازی زیر نظر اساتید: آقای محمد نوری,آقای ناربه چولاکیان و آقای محمد سریر.عضویت در گروه کر , خواننده گروه موسیقی بهاران به عنوان بنیانگذار گروه موسیقی بهاران.

اجرا به همراه گروه کر محمد نوری درتالار رودکی , وحدت اجرای بیش از 40 کنسرت درتهران .

اجرای متعددی شهرستانها به عنوان خواننده گروه بهاران. همخوان در ارکستر محمد نوری.

آثار استاد امین ‍‍ جهانشاهی

رزومه استاد زهره عشقی خاص

Alternate Text
 • نام : زهره
 • نام خانوادگی : عشقی خاص
 • ساز تخصصی : آواز
 • ساز مکمل : فن بیان
 • سال تدریس : . سال

کارشناسی کارگردانی تلویزیون

مجری و گوینده سابق صدا و سیما

عضو گروه کر ارکستر سمفونیک صدا و سیما از سال 1374 الی 1389

سرپرست و خواننده گروه " دست افشان "

مدرس آواز و مبانی موسیقی در دانشگاه تربیت معلم

آهنگسازی و سرپرستی 18 نمایش در وزارت ارشاد و اجرای موسیقی و رهبری در بیش از ده دوره افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بین المللی نمایشهای آیینی و سنتی و جشنواره های بین المللی عروسکی ونمایش فجر

اجرای کنسرت و رقص های آیینی در اولین فستیوال جاده ابریشم در چین 2008

سابقه 25 سال داوری موسیقی و نمایش کودک و نوجوان در وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد اسلامی

اجرای کنسرت در ترکیه ، مالزی ، چین ، کردستان عراق و انگلستان و...

کسب رتبه برگزیده در چندین جشنواره داخلی و خارجی در بخش رهبری کر ، تنظیم و آهنگسازی

بازیگر تئاتر و مدرس فن بیان در حرکت

آثار استاد زهره عشقی خاص

 

 

رزومه استاد محمد رضا پور مقدم

Alternate Text
 • نام : محمد رضا
 • نام خانوادگی : پور مقدم
 • ساز تخصصی : سلفژ و صداسازی
 • ساز مکمل : پیانو
 • سال تدریس : از سال

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

تئاتر(ان او اچ) به اپرای ژاپنی ترجمه شده.

شرکت در جشنواره (اس آی بی آی یو) رومانی (سومین جشنواره معتبر دنیا) با تئاتر (تی اچ ای   آر ایی کیو یو آی ایی ام  , او  اف  اچ آی آر او اس اچ آی ام ای . پدیرفته شده در جشناوره تئاتر ( ال آی ویی ایی آر پی او او ال ال آی تی اف ) کانادا.

سابقه هنری و فعالیت ها:

کارگردانی نمایش آتسوموری در سال 1386 در جشنواره فجر و برنده جایزه بهترین اثر و بازیگری زن و کاندیدای کارگردانی , (تلویزیون ان-اچ-کی ژاپن مستندی در مورد این اثر ساخته است و به عنوان تنها متخصص تئاتر ان-او-اچ در ایران), برنده جایزه بهترین کارگردانی اثر, بازیگری زن , طراحی صحنه و پوستر در جشنواره بهار نمایش 86, کارگذانی نمایش (ان او اچ)تسو در جشنواره بین المللی دانشگاهی 87 تبریز و برنده جایزه کارگردانی و طراحی صحنه , دعوت شده از طرف مرکز (آی-تی-وی-ان-ای-اس-سی-کیو) ژاپن به عنوان کارگردان تئاتر (ان او اچ)در ایران.تدریس سلفژ در تهران از سال 90.

و فراگرفتن سلفژ از سال 79.

آثار استاد محمد رضا پور مقدم

رزومه استاد یاشار احمدی

Alternate Text
 • نام : یاشار
 • نام خانوادگی : احمدی
 • ساز تخصصی : آواز کلاسیک
 • ساز مکمل : صدا سازی
 • سال تدریس : سال سال

دروس تئوری موزیک و سلفژ را نزد استاد تیگران سوکیاس گذراند و آموزش آواز را نزد  رشید وطندوست  آغاز کرد و با هاسمیک کاراپتیان ادامه داد . سپس در کنسرواتوار دولتی استانبول پذیرفته شد و در مقطع فوق لیسانس آواز  کلاسیک زیر نظر معلم ایتالیایی "پائولو ویلا"  تحصیل نمود و همچنین در کشور اتریش  دوره های مسترکلاس آواز نزد اساتید بزرگی مانند   "فیورنتزا کوزوتتو"   و  "فرانسیسکو آرایزا"  گذراند . در مسابقات بورس اوپرای هانوفر در کشور آلمان بعنوان نفر اول    انتخاب شد.
سوابق اجرایی
در اجراهای دانشجوئی  کنسرواتوار دولتی استانبول با نقش سولیست تنور اپراهای " Elisir d'amor"  اثر  "Donizetti"  و "La traviata "   اثر "Verdi" و "Zauberflote"  اثر :Mozart" روی صحنه رفت . در تالار وحدت تهران بعنوان سولیست تنور اپرای "جانی اسکیکی" اثر پوچینی و تئاتر موزیکال "بانوی زیبای من" با آنسامبل اپرای تهران روی صحنه رفت. بعنوان سولیست تنور رکوییم موتزارت با ارکستر سمفونیک تهران به رهبری استاد علی رهبری همکاری کرده و همچنین با ارکستر شهر تهران به رهبری استاد نادر مشایخی در نقش سولیست کانتات های باخ همکاری نمود. همچنین در تالار رودکی رسیتالهای  آواز کلاسیک برگزار نموده است.

آثار استاد یاشار احمدی