آواز کلاسیک

 آواز کلاسیک

موسیقی هنری است که از تنظیم و ترکیب اصوات بوجود می آید و بیان کننده حالتهای درونی و معرف غم و شادی و هیجان و آرامش روحی انسان است موسیقی در کنار انسان و با انسان تکامل یافت .

بشر موسیقی را از طبیعت آموخت .از ریزش آبشار بر صخره ها از صدای بادها در میان شاخ و برگ درختان .انسانهای اولیه در حین انجام کار اصواتی از حنجره بیرون می آوردند و حرکاتی موزون با بدن انجام می دادند .

این فریاد و اصواتی که در حین کار از حنجره بیرون می آوردند موجب پیدایش ترانه و موسیقی شد و صدای ابزارهای کار هم انسان را به ساختن ابزارهای موسیقی کشاند .و آن حرکات موزون بدن که از آهنگ کار پدید می آمد موجب پیدایش رقص شد .

امروزه محققان گواهی می دهند که موسیقی با آواز آغاز شد و آواز از تکامل فریاد کار و صدای ابزار فراهم آمد و همچنین ابزارهای کار زمینه ساختن ابزارهای موسیقی بودند .آفرینش آواز هرگز قطع نشده است زیرا مردم در خلاقیت هنری خویش هرگز وقفه روا نمی دارند و همواره بهترین آنها بوسیله مردم برگزیده می شود و بر جای می ماند .

گلینکا موسیقی دان روسی می گوید: موسیقی را مردم بوجود می آورند و آهنگسازان آنرا تنظیم می کنند.

در گذر تاریخ ، آواز خواندن متداول ترین و ملموس ترین شیوه ایجاد موسیقی بوده است . به نظر می رسد که آواز خوانان همواره جذابیتی ویژه داشته اند و حتا امروزه نیز شنوندگان شیفته، سر و وضع ظاهری و شیوه زندگی آواز خوانان محبوبشان را تقلید می کنند .

به سبب توانایی بی همتای صدای انسان در تلفیق واژه با صدای موسیقیایی ، در بسیاری از فرهنگ ها شعر و آواز جدایی ناپذیر بوده اند . آواز می تواند واژه ها را به یاد ماندنی تر کند و تاثیر حسی آن را اعتلا بخشد .خوب آواز خواندن به دلایلی گوناگون دشوار است .

در آواز ، در قیاس با گفتار ، گستره پهناورتری از زیر و بم و حجم صوتی را به کار میگیریم و حروف صدادار را کشیده تر ادا می کنیم . لازمه آواز خواندن ، داشتن نفس بیشتر و مهار کامل تر بر آن است . هوایی که از ریه خارج می شود توسط ماهیچه های بطنی زیرین و پرده دیافراگم مهار می شود .

هوا تارهای صوتی را به نوسان در می آورد و ریه ها ، گلو ، دهان و بینی همگی برای ایجاد صدایی مطلوب به کار گرفته می شوند . وسعت صدای آواز خوان بسته به میزان تعلیم دیدگی و نیز ویژگی های فیزیکی او است .

وسعت صدای یک فرد تعلیم ندیده به طور معمول حدود 5/1 اکتاو است اما آواز خوانان حرفه ای بر محدوده 2 اکتاو و یا حتا بیشتر نیز احاطه دارند . گروه بندی گستره های آوازی زنان و مردان به ترتیب از زیر به بم چنین است .

پیش ثبت نام

رزومه استاد امین ‍‍ جهانشاهی

Alternate Text
  • نام : امین ‍‍
  • نام خانوادگی : جهانشاهی
  • ساز تخصصی : سلفژ و صداسازی
  • ساز مکمل : آواز کلاسیک
  • سال تدریس : از سال

سابقه تدریس:6 سال.

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

ترجمه کتاب فن آواز و صداسازی (درحال چاپ).

سابقه هنری و فعالیت ها:

شروع فعالیت موسیقی از سال 1378 درس تئوری و سلفژ و صداسازی زیر نظر اساتید: آقای محمد نوری,آقای ناربه چولاکیان و آقای محمد سریر.عضویت در گروه کر , خواننده گروه موسیقی بهاران به عنوان بنیانگذار گروه موسیقی بهاران.

اجرا به همراه گروه کر محمد نوری درتالار رودکی , وحدت اجرای بیش از 40 کنسرت درتهران .

اجرای متعددی شهرستانها به عنوان خواننده گروه بهاران. همخوان در ارکستر محمد نوری.

آثار استاد امین ‍‍ جهانشاهی

رزومه استاد ويدا محمودي

Alternate Text
  • نام : ويدا
  • نام خانوادگی : محمودي
  • ساز تخصصی : آواز كلاسيك
  • ساز مکمل : .
  • سال تدریس : از سال ١٣٨٥ سال

ویدا محمودی متولد 1354 تحصیل در رشته موسیقی را در سال 1379 در دانشگاه ایالتی وارونژ وابسته به اوکراین آغاز کرد.
وی فعالیت خود را در سال 1382 با گروه کُر آقای نوری آغاز کرد که بمدت 7 سال ادامه داشت، از جمله میتوان به اجرا در تالار وحدت ، رودکی ، میلاد ، دانشکده هنرهای زیبا ، کاخ نیاوران و شرکت در جشنواره موسیقی فجر 1382 اشاره کرد.
- حضور در فستیوال موتزارت بمدت 10 شب به رهبری لوریس چکناواریان
- حضور در سمفونی صلح بهمراه ارکستر سمفونیک اوکراین بمدت 5 شب
- شرکت در جشنواره موسیقی فجر در سال 1385 با ارکستر فیلارمونیک ارمنستان
- کنسرت کنگره پروین اعتصامی
- اجرا در سفارت اتریش بمنابت روز ملی آن کشور
- شرکت در اجرای کنسرتهایی از جمله مَس تاج گذاری / مَس گنجشکها / مَس Dm موتزارت / مَس روسینی / مَس G شوبرت / روکوئیم موتزارت / رکوئیم فوره / مَس C بتهوون / مَس کورالیس لیست

- اجرای کامل کارمینا بورانا با کُر کودکان پارس

- اجرا در بخش صدایی سوپرانو، در قطعات مربوط به سریال مدار صفر درجه، تنظیم فردین خلعتبری

- شرکت در جشنواره موسیقی فجر سال 1390

- اجرای کامل اپرای جانی اسکیکی از پوچینی در نقش نِلّا و اجرای کامل اپرای مذکور بمدت 7 شب در سال 1391

- فعالیت بمدت 3 سال در کُر تالار وحدت و شرکت در کنسرتهایی با آقایان: علیرضا قربانی، سالار عقیلی، حامی، رشید وطندوست، با رهبری رازمیک اوحانیان و شهداد رواحانی

- اجرا در تالار برج میلاد با گروه هانیبال یوسف و ماریو تقدسی

- اخذ کامل مدرک مربیگری اورف تحت تحصیل اساتید و شاگردان ثانوی کارل اورف

- گذراندن دوره رهبری کُر در کلاسهای بهرنگ شگرف کار

- گذرندان کامل مستر کلاسهای آوازی و تکنیکال در کلاسهای اساتیدی چون: اریکا اِمانووا، واهاگ، وی جای، پروفسور بسلاین

- فعالیت در گروه کُر صدا و سیما (در حال حاضر)

آثار استاد ويدا محمودي