دیوان یا باغلاما

دیوان یا باغلاما

دیوان یا باغلاما از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز ترکی و کردی است که در مناطق مختلف کردستان عراق و ترکیه استفاده می شود و انواع خاصی از آن در منطقه در سیم کردستان ترکیه وجود دارد و یا در شهر و روستاهای اطراف زاخو در کردستان عراق.

این ساز در اندازه های مختلف ساخته می شود که سایز کوچک آنرا (چرا) ساز متوسط آن را (باغلاما دسته کوتاه یا چوغور) و ساز بزرگ ان را باغلامای دسته بلند (دیوان) است (در ایران بین باغلامای دسته بلند و دیوان فرقی قایل نیستند ولی پرده ای دیوان کمی بلندتر است و کاسه ای بزرگتر دارد) که کاسه ای بسیار بزرگتر از سه تار دارد. این ساز شامل 7 سیم و 3 ردیف می باشد. همچنین دارای 23 پرد یا ری می باشد. البته ساز دیوان اصلی دارای 9 سیم می باشد یعنی هر ردیف دارای 3 سیم بوسیله ی مضراب پلاستیکی کوچکی نواخته می شود. در میان ترکان سازی بزرگتر از دیوان وجود دارد که به آن ساز میدان می گویند.

 کاسه دیوان چون بسیار بزرگ است نمی توان آن را به صورت یک تکه ساخت و کاسه آن را به صورت پروانه ای یعنی چسباندن تکه های هلالی شکل چوب خم شده می سازند. چوب آن معمولا از جنس توت سیاه یا گردو یا سرخ دار و یا گلابی و غیره ساخته می شود.

پیش ثبت نام

اساتید دیوان یا باغلاما

رزومه استاد هادی سپهری

Alternate Text
  • نام : هادی
  • نام خانوادگی : سپهری
  • ساز تخصصی : باقلاما
  • ساز مکمل : .
  • سال تدریس : از سال

نگارش کتاب آموزش ساز دیوان برای دوره مقدماتی و نخستین بار در ایران (منتشر شده در سال 1383).

آموزش ساز باقلاما نخستین بار در ایران (در حال آماده سازی برای چاپ).

تمرینهای مقدماتی سلفژ (منتشر شده در سال 1384).

همکاری با مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی در نگارش مقالات موسیقی (بیش از سی مقاله) برای دانشنامه ایران.

چاپ مقالات در نشریات تخصصی موسیقی و نگارش کتاب سی قطعه برای دف است.

مقاله در نشریات موسیقی:

تالیف: اعتدال برابر، ماهنامه موسیقی مقام، سال ششم، دوره جدید، شماره 8 آذر و دی 1382.

ترجمه: عارف ساق (استاد باقلاما)، فصلنامه موسیقی ماهور، شماره 28، تابستان 1384.

ترجمه و تالیف: باقلاما، زبان داستان گوی عاشق ها، آشنائی با ساز باقلاما، ماهنامه هنر موسیقی، سال دهم، شماره 87، دی ماه 1386.

سابقه هنری و فعالیت ها:

در سال 1356 در شهر تهران متولد شد. اولین دارنده کارت رسمی تدریس باقلاما در ایران، فارغ التحصیل رشته موسیقی ایرانی در مقطع کارشناسی.

از سال 1365 آموختن موسیقی را با ساز تمبک آغاز کرد. در سال 1368 علاوه بر تمبک به آموختن دف نیز پرداخت.

. از محضر اساتید مختلفی بهره برده است: بهمن رجبی، سعید فرزاد، کامبیز گنجه ای، جمشید محبی، بهروز جانقربان، مهندس حمید رضا رضایی، استاد شریف لطفی، استاد عطا جنگوک.

، تدریس موسیقی از سال 1375 در آموزشگاه های مختلف کرج و تهران، همچنین تدریس از سال 1377 تا 1379 در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی (صدا و سیما)، تاسیس گروه موسیقی دلشدگان در سال 1376.

همکاری با گروه های مختلفی همچون گروه حلاج، گروه جامه داران و گروه رازوران .

آثار استاد هادی سپهری