دف و تنبک کودکان

دف و تنبک کودکان

اين ساز از دو قسمت كلي و استوانه­اي شكل تشكيل شده: قسمت اول (بالا و هنگام نواختن: جلو) به قطر تقريبي 25 تا 30 سانتيمتر و به طول 45 سانتيمتر، كه سطح بالائي آن پوست كشيده شده و در پائين به قسمت دوم متصل شده است و اين قسمت عبارت است از استوانۀ باريك­تري كه در انتها (پائين) كمي گشادتر شده و به دهانه­اي باز منتهي گشته است.
جنس تمبك معمولي از چوب است.
تمبك به منظور نواختن، به طور افقي روي ران نوازندۀ نشسته قرار مي­گيرد و او دست چپ خود را در بالا و دست راست را در كنار راست تمبك قرار مي­دهد و با انگشتان، نرمه و تمام دست خود بر قسمت­هاي مختلف (مركز، ميان، كنار) پوست مي­كوبد.
از آنجا كه وسيلۀ كوبيدن روي ساز انگشتان انسان است، و اين «وسيله» قادر است بر روي تمبك ريزه كاري و شيرينكاري­هاي فراوان اعمال كند، مي­توان از آن به عنوان «تكنواز» استفاده­هاي شايان و جالب كرد.
نقش همنوازي رد اين ساز نه فقط همراهي ساز يا آواز و تأمين و نگهداري «ضرب» موسيقي است، بلكه طي 25 سال اخير به ابتكار حسين تهراني و همكاري ديگران اركستري مركب از «گروه تمبك نوازان» تشكيل شده قطعه­ هائي اجرا كرده ­اند.
تمبک کودکان :
 
 
( کودکان 5 – 10 سال )
 
 
این دوره شامل کودکانی میشود که کلاس بازی موسیقی را گذرانده اند و یا حتی کودکانی که با موسیقی آشنایی ندارند و گرایش به موسیقی ایرانی دارند، هنرجویان دراین دوره میتوانند با گذاراندن حداقل یک دوره ی 6 ماهه ( دو ترم ) با مبانی ریتم های ایرانی، تصنیف خوانی به همراه تمبک و تا حدودی همراهی تمبک با سازهای دیگرآشنا میشوند.
متد آموزشی این دوره ی مقدماتی کاملا گوشی است. هنرجویان در صورت تمایل بعد از گذراندن حداقل 3 ماه میتوانند با نت تک خطی تمبک آشنا شوند. از کتاب هایی که در این دوره تدریس میشود میشود از لطف تمبک و تصانیف قاجار به روایت عبداله خان دوامی نام برد.

 

پیش ثبت نام

اساتید دف و تنبک کودکان

رزومه استاد امیر پرویز احمدی

Alternate Text
  • نام : امیر پرویز
  • نام خانوادگی : احمدی
  • ساز تخصصی : تنبک
  • ساز مکمل : دف
  • سال تدریس : از سال

متولد 63/6/24 همدان 

فارغ التحصیل کارشناسی اقتصاد 

دانشگاه بوعلی سینا همدان 

نوازنده و مدرس تنبک و دف و سازهای کوبه ای 

عضو خانه موسیقی ایران

افتخاری شاگردی اساتید :

هادی ذبیحی،سعید جلالیان و بهمن رجبی در رشته تنبک 

و اساتید :

فرشید حقیقی ،حسین رضایی نیا و بیژن کامکار در رشته دف 

و همچنین گذراندن دوره اودو نوازی نزد جناب فربد یدالهی 

همکاری و اجرای کنسرت های متعدد در تهران و شهرستانهابا گروهای :

نغمه سپهر به سرپرستی حسین روزبهانی و شرکت در جشنواره موسیقی فجر 

گروه آوای سپهر و کنسرت در برج آزادی و ایوان شمس به سرپرستی سعید شوقی 

گروه همراز به سرپرستی فاروق آزادیان و کسب مقام اول منطقه و سوم جشنواره موسیقی شمسه 

از اعضای اصلی گروه گلستانه و کسب مقام دوم جشنواره موسیقی شهناز و برگزاری کنسرت در فرهنگسرای نیاوران ،لرستان و...

همکاری با گروهای موسیقی کوک و نوای شهر آشوب و همراز 

همکاری با گروهای موسیقی دانشگاه بوعلی سینا و علوم پزشکی تهران و دانشگاه شهید بهشتی 

همکاری با گروه موسیقی نستار به سرپرستی سرکار خانم فریده رضایی و اجرای کنسرت در کشورهای آذربایجان ،گرجستان و ارمنستان و کسب مقام اول گروه نوازی و سوم کوبه ای نوازی در فستیوال ارمنستان به همراه همین گروه  

برگزاری کنسرتهای هنرجویی متعدد تنبک نوازی و دف نوازی کودکان و بزرگسالان

هم اکنون از نوازندگان گروه دف نوازی جم به سرپرستی جناب رضا دربندی 

سابقه تدریس و فعالیت با کودکان در رشته تنبک و ریتم از سال 90

تدریس در آموزشگاهای نوای شهر آشوب ،باریتون ،هم صدا ،زریاب کرج ،مکتب خانه میرزا عبدالله قم و همدان و ........

آثار استاد امیر پرویز احمدی

رزومه استاد شایان یزدی زاده

Alternate Text
  • نام : شایان
  • نام خانوادگی : یزدی زاده
  • ساز تخصصی : تنبک
  • ساز مکمل : دف
  • سال تدریس : از سال ۱۳۸۵ سال

نوازندگی را از سن 10 سالگی با ساز تنبک آغاز کرد و زیر نظر اساتیدی چون مهران امیر اصلانی، کامبیز گنجه ای، پژمان حدادی و ارژنگ کامکار به فراگیری آن پرداخت. و از سال 1385 ساز  تار را نزد عرفان گنجه ای و آیدین علیانسب فراگرفت.

وی با گروه های مختلفی از جمله گروه آوای رود، بیان(شورانگیز)، باشا، ایل، اورانوس و... به عنوان نوازنده تنبک همکاری داشته است.
همچنین درکنسرت های متعددی با علیرضا قربانی، سالار عقیلی، سینا سرلک و علی رستمیان و...همراهی و همچنین اجراهای مختلفی در رادیو و تلویزیون و چند تیتراژ فیلم داشته است.

شایان یزدی زاده مقام های زیادی را در جشنواره ها و مسابقات کسب نموده است:

شرکت در جشنواره موسیقی فجر به همراه گروه باشا، نفر برتر در جشنواره جوان سال 1386،شرکت در نخستین فستیوال گروه نوازی حوزه هنری در سال 1386 به همراه گروه آوای رود و کسب مقام گروه برتر، کسب مقام دوم گروه نوازی در چهارمین جشنواره موسیقی دانشجویی در سال 1386، کسب مقام دوم در نخستین جشنواره گروه نوازی دانشگاه هنر 1387و گروه برگزیده دومین فستیوال گروه نوازی دانشجویان کشور 1390.

وی علاوه بر کنسرت های متعدد در داخل و خارج از کشور در آلبوم های پریچهره(سینا سرلک)، فکر و فریاد(سینا سرلک)، سیه چشم(علی رستمیان)، سرگشته (دو نوازی تار و تنبک با نوازندگی آیدین علیانسب) و به یاد من باش (سالار عقیلی) به نوازندگی تنبک پرداخته است

آثار استاد شایان یزدی زاده