ویولن کودکان

ویولن کودکان

ساز زهي- آرشه­اي، كوچك­ترين ساز اين دسته، كه براي نواختن روي شانۀ چپ قرار مي­گيرد و به كمك آرشه كه در دست راست نوازنده است نواخته مي­شود. سيم­هاي ويولن قبلاً از رودۀ گوسفند ساخته مي­شد. امروز در سيم­هاي بم­تر،‌ بر روي روده سيم فلزي نازكي مي­پيچيد و در سيم­هاي زيرتر از مفتول فلزي تنها استفاده مي­شود.

سيم­هاي ويولن، از زيرترين تا بم­ ترين سيم،‌به ترتيب پائين كوك مي­شوند.

«مي» (سيم اول)، «لا» (سيم دوم)، «ر» (سيم سوم)، «سل» (سيم چهارم). بنابراين اصوات سيم­ ها نسبت به يكديگر،‌به ترتيب فاصلۀ پنجم را تشكيل مي­دهند.

ويولن قادر است تمام فواصل كروماتيك غربي و فواصل كروماتيك مخصوص موسيقي ايراني و هر موسيقي ديگر را حاصل كند، به شرط آنكه گوش نوازنده در تشخيص­شان استاد باشد.

ويولن سازي تكنواز و همنواز است. عضوی مهم، چه در اركسترهاي كوچك (حتي دو تا سه نوازنده) و چه در اركسترهاي بزرگ (اركستر سنفونيك) به شمار مي­رود.

پیش ثبت نام

اساتید ویولن کودکان

رزومه استاد آرش رسولیان

Alternate Text
  • نام : آرش
  • نام خانوادگی : رسولیان
  • ساز تخصصی : ویولن
  • ساز مکمل : .
  • سال تدریس : از سال

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

نوازندگی از سال 1374 تا 1380 در ارکستر مجلسی جوانان پارس و اجرا در تالار وحدت (جشنواره موسیقی فجر) سالن رودکی، فرهنگسرای شفق و بهمن از سال 1380 تا 1381 اجرا در ارکستر مجلسی نیاوران ... .

اجرا با ارکستر دانشجویی صدا و سیما و همچنین همکاری با ارکستر فرهنگسرای خاوران.

ارکستر زهی کسری و از سال 1382 تا کنون به همراه کوارتت زهی گالامیان در سالن های: فرهنگسرای نیاوران (افتتاحیه جشنواره بین آموزشگاهها)، فرهنگسرای بهمن ا(افتتاحیه جشنواره تئاتر)، سالن فخرالدین اسعد گرگانی (گرگان حوزه هنری)، NO.4 و بتهون K.304 فرهنگسرای ابن سینا،  سفارت اتریش (روز ملی اتریش) اجرای سوناتهای ویلن پیانوی موتزارت.

سرپرت گروه های زهی آموزشگاه نوای شهر آشوب از سال 1389 تا کنون.

ایشان از سال 1365 شروع به یادگیری دوره ارف (تحت نظر آقای نظر) کردند و از سال  1367 تا سال 1370 به فراگیری ساز ویولن نزد آقای ارسلان کامکار پرداختند و از سال  1370 به مدت 10 سال یادگیری ویلون را نزد آقای جواد هاشمنی ادامه دادند.

از سال 1380 تا سال 1382 نزد استاد ماموکا دولیدزه و از سال 1382 تا سال 1386 نزد استادان الینا و علی عسگری آموزش خود را تکمیل کردند.

از سال 1384 تا سال 1386 زیر نظر نیما فرهمند به نواختن پیانو پرداختند.

آشنایی کامل با هارمونی تحت نظر استاد علیرضا مشایخی و پروفسور تنگیز شاولوخاشویلی آشنایی با سلفژ و دیکته موسیقی: به مدت سه سال تحت نظر پرفسور تنگیز شاولوخاشویلی و در مستر کلاس موسیقی مجلسی استاد آرام تالالیان (استادیار کنسرواتوارکمیتاس و عضو کوارتت زهی کمیتاس) شرکت فعال داشته است و در کلاسهای گروه نوازی دکتر آذین موحد شرکت کرده است.

آثار استاد آرش رسولیان