لطفا مرورگر خود را تمام صفحه کنید
Coming Soon!
×
02188081641

تنبک نوازی کودکان

  • تاریخ:۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  • 989 بازدید

تنبک و لزوم آموزش آن به کودکان در تمام سنین
امروزه در اکثر آموزشگاه های موسیقی دوره هایی برای آموزش به کودکان وجود دارد که به نام ارف شناخته می شود.
شاید این دوره ها الزاما مبتنی به روش کارل ارف نباشد اما اکثر این کلاسخا بر اساس تجربیات آموزشی که در غرب وجود دارد شکل گرفته اند و ناخودآگاه هنرجو را به سمت ملودیها و سازهای غربی هدایت می کنند.

 

در بسیاری از کشورها چند قرن آموزش تدوین شده موسیقی وجود دارد اما در ایران کل تاریخ ثبت و ضبط موسیقی و آموزش آن (به شکل امروزی)کمتر از 100 سال است و بسیار طبیعی است که دچار کمبود منابع ، تجربه و در نتیجه خودباختگی فرهنگی باشیم.

از دهه های پیش هنرمندان ایرانی شروع بع تغییر در روش های آموزشی غربی کردند،ملودیهای ایرانی را در روند آموزشی خود جای دادند وقتی سازهای کوبه ای ابداعی مثل طبلک را هم در این دوره ها قرار دادند.

ضمن تایید روش های استادان و هنرمندانن به والدین گرامی توصیه می کنم یکی از روش های زیر را انتخاب کنند . انتخاب هرکدام از این 2 روش بستگی به سطح آگاهی خانواده از هنر موسیقی و خواسته ها و نیازهای خود و فرزندانشان دارد.

 

روش اول: انتخاب ساز ایرانی کوبه ای و آموزش آن بعد از دوره های رایج مثل ارف و …
هنرجویی که در سالهای دوره ارف با سازهای کوبه ای ،ملودیکو بادی (طبلک ها،انواع بلز،فلوت)آشنایی پیدا کرده دوره ای حدود یک سال به کلاس تنبک می رود . بعد از آن به تناسب علاقمندی ،توانایی و پیشرفت به کلاس سازهای ملودیک مثل تار،سه تار،نی،سنتور و … و حتی سازهای غیر ایرانی معرفی می شود.

 

روش دوم:
شکل بعدی برای آغاز یادگیری موسیقی انتخاب تنبک در اولین مرحله است.
در این حالت هم تعدادی از هنرجویان تنبک را به عنوان ساز تخصصی ادامه می دهند و ضمن آشنایی با ریتم و جمله بندی های رایج در موسیقی آماده می شوند که ساز تخصصی خود را با آگاهی و شناخت درست تری انتخاب کنند.
در هر دو حالت هم نتیجه مطلوبی حاصل می شود. بی شک والدین باید زمینه را برای علاقمندی و ادامه دوره تنبک نوازی مهیا نمایند.چرا که فایده این مرحله در سال های بعد خود را نشان خواهد داد.

 

نواختن تنبک برای هنرجو (مخصوص کودکان) بسیار مطلوب خواهد بود. از جمله:

شناخت کشش و اندازه های هر صدا به شکل ساده بطور غیر ملودیک
شناخت دست ها و قسمت های مختلف آن و چگونگی حرکت آنها و ایجاد صدا و کنترل و فرمانپذیری انگشتشان
تقویت تمرکز
افزایش قدرت نشانه گیری
افزایش قدرت بیان هنگام خواندن و نواختن هم زمان
تخلیه انرژی
هر هنرجویی برای رسیدن به جایگاه رفیع هنری و به دست آوردن توانایی بالا باید دوره های مختلفی را طی کنند شناخت ریتم برای همه نوازندگان خوانندگان بسیار الزامی است.
اکثر هنرمندان بزرگ روزگار ما دوره های تنبک نوازی را در هنرستانها ، دانشگاه ها و یا بطور آزاد فرا گرفته اند و تسلط نظری و گاهی عملی مناسبی نیز بر این ساز دارند.
شناخت هر چه بیشتر یک ملودی نواز از ساز تنبک می تواند توانایی های او را در نوازندگی (مخصوصا در بداهه نوازی) بسیار بهبود بخشد و چه بهتر است که ساز تنبک (که بخشی از فرهنگ ایرانی را نیز با خود به همراه دارد)هم مانند دوره های سلفژ،دیکته موسیقی،هارمونی و .. در اولین دوران آموزشی فرا گرفته شود.

 

تاریخ برگزاری دوره تنبک نوازی 98/2/09 ساعت 19 الی 20 می باشد.

اساتید: امیرپرویز احمدی و شایان یزدی زاده

7 روز هفته، پاسخگوی شما هستیم.
88081641 - 021 | 88081639 - 021
[email protected]

logo-samandehi

اینستاگرام
ثبت نام
پنل کاربری
واتس اپ
ثبت نام آنلاین