لطفا مرورگر خود را تمام صفحه کنید
Coming Soon!
×
02188081641

سوالات متداول برای موسیقی کودکان (چرا،چه زمان،جگونه)

  • تاریخ:۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  • 892 بازدید

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر بخواهید در مقام یک هنرآموز نواختن یک ساز را یاد بگیرید باید چه ویژگی هایی داشته باشید؟
پاسخ این است : شما به عنوان یک هنرمند باید استعداد و قریحه ذاتی ،تمرین و پشتکار،سلامتی و البته شانس خوبی داشته باشید.

1)اگر خودتان را با استعداد متوسط ارزیابی می کنید باید بدانید که شاید رسیدن به مقان والا موسیقی برایتان رویایی و بسیار ایده آل باشد ولی حداقل می توانید مهارت های لازم در امر نوازندگی را بدست بیاورید.

2)توصیه می کنیم قبل از شروع کار به چند سوال زیر پاسخ دهید:
آیا قصد دارید که موسیقی را با صرف هزینه و وقت طی چند سال یاد بگیرید یا می خواهید که آن را با معلم خصوصی و تنها نزد خودتان یاد بگیرید؟
آیا فقط مسیقی را برای دل خود می خواهید یاد بگیرید یا قصد دارید که در گروه های بزرگتر موسیقی اجرا داشته باشید؟
خودتان را برای چه میزان تمرین آماده کرده اید؟ باید این را در نظر بگیرید که پیشرفت و یادگیری برخی سازها آسانتر و برخی مشکل تر است
آیا مسائل مالی برای شما حائز اهمیت است؟
آیا وقت کافی و زمان مناسب برای تمرین که موجب آزار دیگران نشود را در اختیار دارید؟

 

تاثیر موسیقی بر کودکان
عقل،احساس ، عشق
موسیقی 3 بخش مهم از وجود کودک را به صورت همزمان به تکاپو می اندازد و آن عقل ، احساس و جسم اوست.
تحقیقات نشان می دهد گوش دادن منفعلانه به موسیقی کودکان را با هوش تر میکندیعنی اگر از سنین کودکی فرزندانتان را در معرض موسیقی بگذارید و به روند رشد ذهنی او کمک زیادی کرده اید. اما مطمئنا این دسته از کودکان قابل مقایسه با کودکانی نیستند که به صورت فعالانه یعنی نواختن یک ساز به تمرین موسیقی پرداخته اند.

 

موسیقی قبل از 7 سالگی
مطالعات دانشمندان نشان می دهد کودکانی که قبل از سن 7 سالگی به تمرین موسیقی می پردازند،دارای هوش بهتری هستند که این روند تسریع هوش آنها با بزرگ تر شدنشان همچنان ادامه خواهد داشت. اما نکته جالب تر اینجاست که وقتی شما به یادگیری یک ابزار موسیقی می پردازید درگیر چالشی می شوید که مدام و مدام در زندگیتان ادامه خواهد داشت. مهارت موسیقی نیاز به تمرین و استمرار دارد و این استمرار کودک شما را هم زمان با بزرگ شدن دنبال می کند و به او قدرت رویارویی با چالش های زندگی را خواهد کرد.

 

تقویت اعتماد به نفس
یکی از بزرگترین مزایایی که استفاده از موسیقی برای کودکان به همراه می آورد تقویت اعتماد به نفس در آنهاست. وقتی کودک قادر به نواختن یک ساز باشد و بتواند در خلال نواختن شعر کوتاهی را نیز بخواند احساس غروب خاصی کرده در نتیجه به خود و توانایی هایش ایمان پیدا خواهد کرد. این اتفاق اعتماد به نفس خوبی را در او خواهد پروراند. علاوه بر این نواختن یک آلت موسیقی حس جسارت و شجاعت را در کودک پرورش خواهد داد چون مطمئنا مواقعی پیش خواهد آمد که او در مقابل شما و یا دوستان و اقوام به هنرنمایی بپردازد و در نتیجه چنین کودکی هرگز تبدیل به یک فرد کم رو نخواهد شد.
کودکانی که قبل از 7 سالگی به تمرین موسیقی می پردازند،باهوش ترند.

 

موسیقی سرعت یادگیری را افزایش می دهد
همه افراد می توانند مفاهیم مختلفی را بیاموزند اما اینکه شخصی بر چسب نابغه را به خود می گیرد به خاطر سرعت یادگیری اوست. موسیقی دقیقا روی سرعت یادگیری او تاثیر عمیقی گذاشته اید. موسیقی قدرت حل مسئله کودکان را بالا می برد چون او در خلال نواختن و تمرین موسیقی قوه تفکر خود را به کار می اندازد و از طریق تمرکز و تفکر به تمرین می پردازد. در نتیجه تفکر فرزند شما می آموزد که در هر کاری از قوه عقل و منطق خود استفاده کند.

 

موسیقی و ریاضی
وقتی فرزندتان شروع به نواختن سازی می کند از همان منطق و استدلالی استفاده می کند که در هنگام حل ریاضیات آن را به کار می گیرد . در نتیجه اگر فرزند شما شانس این را داشته باشد که در معرض آموزش موسیقی قرار گرفته باشد،خیالتان راحت باشد که در زمینه ریاضیات و حل فرمول پیچیده ریاضی هیچ مشکلی نخواهد داشت. در بعضی از دانشگاه های جهان موسیقی به عنوان یک واحد درسی در کنار دیگر دروس به صورت اجباری آموزش داده می شود تا از تاثیرات خوب آن در دیگر درس ها بهره ببرند.

 

تقویت مهارت های اجتماعی
کودکانی که به صورت گروهی به تمرین موسیقی می پردازند مهارت های اجتماعی بالایی را دارا هستند. کودکان در خلال گروه موسیق ییاد می گیرند که با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند و مهم تر از همه در هماهنگی کامل با یکدیگر باشند چون در غیر این صورت نمی توانند کار عالی را ارائه دهند. علاوه بر این کودک به صورت غیر مستقیم می آموزد که وقتی قطعه ای با مشارکت گروه نواخته می شود بسیار زیباتر از قطعه ای است که توسط او به صورت مجزا نواخته می شود. این درس بزرگ او را بیشتر به جامعه و افراد پیرامونش انس و پیوند می دهد.
بر همین اصل مهارت دوست یابی در کودک شکل گرفته و او را قادر به ایجاد ارتباطات اجتماعی مفید و سازنده می سازد.
موسیقی اعتماد به نفس کودکان را تقویت می کند.

پردازش سریع اطلاعات

هیچ فعالیتی به اندازه نواختن موسیقی نمی تواند کودکان را به هیجان و تکاپو بیندازد زیرا کودک در خلال آموزش باید کاملا حواسش را متمرکز کند و فرصتی برای پرت شدن حواسش ندارد. علاوه بر این او یاد می گیرد که هماهنگ با دیگر کودکان ساز خود را بنوازد. این دسته از کودکان در هنگام بزرگ سالی قادر به درک سریع تر مطالب هستند و سرعت عمل بیشتری نسبت به دیگران دارند.

 

خداحافظ تلویزیون
یکی از کارکردهای مهم نواختن موسیقی برای کودکان سرگرم نگه داشتن آنهاست. نواختن یک ساز آن قدر فرزندتان را مشغول خود خواهد کرد که او کمتر به سراغ تماشای تلویزیون خواهد رفت. مهم تر از همه تمرین موسیقی باعث ایجاد آرامش در کودک خواهد شدو اضطراب و استرس را از فرزندتان دور خواهد کرد. این کارکرد موسیقی در دوران تحصیلی فرزندتان کمک بزرگی به او خواهد کرد. فرزند شما در شب های امتحان و یا در مسابقات مختلف آرام تر با شرایط کنار خواهد آمد و به واسطه موسیقی از روحیه آرام تری برخوردار خواهد بود

 

نوزاد و موسیقی
نوزادان قبل از اینکه قادر به درک کلمات باشند، ملودی یک آواز را کاملا درک می کنند. آنها سعی می کنند که آواها را تقلید کنند. استفاده از یک موزیک آرام خصوصا در هنگام خواب نوزادان می تواند باعث آرامش آنها شود.
اگر قرار است برای نوزاد آوازی به شکل لالایی بخوانید سعی کنید آوازتان کوتاه و ساده هو درعین حال نرم و کمی بلند باشد نه آنقدر که باعث بر هم خوردن آرامش او شود. اگر او را به حمام می برید و یا در حال پوشاندن لباس برایش بخوانید و به این ترتیب موسیقی را در تمامی جنبه های زندگی فرزندتان دخیل کنید.

7 روز هفته، پاسخگوی شما هستیم.
88081641 - 021 | 88081639 - 021
[email protected]

logo-samandehi

اینستاگرام
ثبت نام
پنل کاربری
واتس اپ
ثبت نام آنلاین