لطفا مرورگر خود را تمام صفحه کنید
Coming Soon!
×
02188081641

جلسه آشنایی با کارگاه والد – کودک

 • تاریخ:۱۳۹۸/۰۳/۲۹
 • 1097 بازدید

در ایران در یک دهه اخیر یادگیری موسیقی قنش پر رنگی در میان طبقه متوسط و مرفه جامعه یافته است که امری است بسیار قابل توجه و تحسین. مادران و پدران یادگیری موسیقی را به عنوان یک فعالیت آموزشی فوق برنامه در زندگی کودکانشان می گنجانند. برای یادگیری موسیقی در کلاس ها ثبت نام می کنند. سازهای مختلف خریداری می کنند و در قبال آن انتظارات مشخصی از کودکانشان و مدرسان موسیقی دارند.

گرچه استقبال از یادگیری و آموزش موسیقی پدیده ایست در خور ستایش اما انتظارات و دور نمای والدین از آموزش فرزندانشان گاهی از توانایی های فرزندان و پتانسیل های جلسات آموزشی فراتر می رود.

گاهی مشاهده می شود که والدین انتضار دارند که کلاس های موسیقی از فرزندانشان یک موسیقیدان حرفه ای بسازند و فرزندانشان اجراهای حرفه ای داشته باشند.

برای روشن تر شدن این مشکل می توان از موارد مشابه آموزشی مثال زد: فرزندان در مدرسه به یادگیری ریاضیات، ادبیات،جغرافی و فیزیک می پردازند.آیا والدین از فرزندانشان انتظار دارند که در ازای گذراندن سال های متمادی دروس ریاضی،ریاضیدان شوند؟ یا نویسنده حرفه ای و یا مورخ؟ گرچه یادگیری هر کدام از این زمینه ها برای زندگی بزرگسالی فرزندان ضروری است،اما برای مثال نمی توان از همه دانش آموزان انتظار ریاضیدان شدن داشت. یادگیری ریاضیات،تاریخ،ادبیات،فیزیک و بقیه دروس به منظور فراگیری یک دانش عمومی و کلی و بالا بردن مهارت های ذهنی و زندگی فرزندان صورت می گیرد و در نهایت نتایج و مشاغل و تخصص های فرزندان حتی با توجه به استعدادهایشان در زمینه های خاص بسیار متنوع و متفاوت خواهد بود.برای مثال هر کودک باهوش ریاضی بالا،لزوما ریاضی دان شدن را انتخاب نخواهد کرد.

موسیقی نیز چنین است،هدف از آموزش و یادگیری موسیقیريالموسیقیدان حرفه ای شدن نیست و در واقع نمی تواند باشد.موسیقی می تواند به عنوان یک ماده آموزشی مهارتی،ذهنی و فرهنگی و از همه مهم تر پرورشی در نظر گرفته شود. جدا از تفاوت های فردی کودکان و نوجوانان در یادگیری و اجرای موسیقی و بدون در نظر گرفتن استعدادها و توانمندی های خاص و عمومی آن ها نمی توان از همگان انتظار اجرای بی نقص و حرفه ای موسیقی را داشت و البته که اجرا تنها هدف و غایی ترین دست آورد موسیقی نیست. محدود کردن موسیقی به اجرا در حقیقت دست کم گرفتن موسیقی به عنوان یک پدیده تکاملی،تاریخی و باستانی انسانی است. گرچه کیفیت سیستم آموزشی در موسیقی بسیار مهم است اما ارزیابی این کیفیت الزاما از طریق اجراهای موسیقی آن گونه که امروزه در ایران رواج یافته است امکان پذیر و معقول نیست . برای ارزیابی کیفیت یادگیری موسیقی می توان به ارزیابی های دیگر نیز پرداخت. برای مثال میزان زشد و پیشرفت توانایی های ذهنی ،حرکتی و مهارتی فرزندان یکی از روش های ارزیابی است. در یادگیری نواختن موسیقی مغز حرکات و فرآیندهای ذهنی هم زمان با هم را می آموزد.فرآیندهایی که شاید تنها در بعضی ورزش ها قابل یادگیری باشند.در یادگیری موسیقی کودکان تمرکز شنوایی و بینایی هم زمان را می آموزند و در عین حال می آموزند که چگونه خود را با اصواتی که در گروه نوازی می شنود هماهنگ و هم زمان کند.

در آخر شاید مهم ترین بعد موسیقی به عنوان یک پدیده انسانی و فرهنگی،انتقال فرهنگ و تشریک مساعی است.

کودکان در فرایند یادگیری دسته جمعی موسیقی تشریک مساعی،هم ذات پنداری و همراهی با هم نوعان را می آموزند. یاد می گیرند که احساساتشان را بیان کنند و احساسات دیگران را با هم ذات پنداری درک کنند. آموزش موسیقی می تواند در رشد خلاقیت و تجسم تصویری و روایی کودکان موثر واقع شود.

شاید بهتر باشد کمی در انتظارات و دیدمان نسبت به آموزش ،یادگیری و اجرای موسیقی تجدید نظر کنیم و دریابیم که دانست موسیقی امری فراتر از صرفا توانایی نواختن یک ساز است. آموزش موسیقی ابزاری موثر در پرورش ادراک و شناخت انسانی است و موسیقی می تواند نقش مهم در روند تکامل انسان داشته باشد.

در صورت برگزاری مجدد به من اطلاع بده

  7 روز هفته، پاسخگوی شما هستیم.
  88081641 - 021 | 88081639 - 021
  [email protected]

  logo-samandehi

  اینستاگرام
  ثبت نام
  پنل کاربری
  واتس اپ
  ثبت نام آنلاین