لطفا مرورگر خود را تمام صفحه کنید
Coming Soon!
×
02188081641

تنبک نوازی کودکان

اساتید اطلاعات گالری سبد خرید
تنبک نوازی کودکان

اين ساز از دو قسمت كلي و استوانه­اي شكل تشكيل شده: قسمت اول (بالا و هنگام نواختن: جلو) به قطر تقريبي 25 تا 30 سانتيمتر و به طول 45 سانتيمتر، كه سطح بالائي آن پوست كشيده شده و در پائين به قسمت دوم متصل شده است و اين قسمت عبارت است از استوانۀ باريك­تري كه در انتها (پائين) كمي گشادتر شده و به دهانه­اي باز منتهي گشته است.

جنس تمبك معمولي از چوب است.

تمبك به منظور نواختن، به طور افقي روي ران نوازندۀ نشسته قرار مي­گيرد و او دست چپ خود را در بالا و دست راست را در كنار راست تمبك قرار مي­دهد و با انگشتان، نرمه و تمام دست خود بر قسمت­هاي مختلف (مركز، ميان، كنار) پوست مي­كوبد.

از آنجا كه وسيلۀ كوبيدن روي ساز انگشتان انسان است، و اين «وسيله» قادر است بر روي تمبك ريزه كاري و شيرينكاري­هاي فراوان اعمال كند، مي­توان از آن به عنوان «تكنواز» استفاده­هاي شايان و جالب كرد.

نقش همنوازي رد اين ساز نه فقط همراهي ساز يا آواز و تأمين و نگهداري «ضرب» موسيقي است، بلكه طي 25 سال اخير به ابتكار حسين تهراني و همكاري ديگران اركستري مركب از «گروه تمبك نوازان» تشكيل شده قطعه­ هائي اجرا كرده ­اند.

تمبک کودکان : 

( کودکان 5 – 10 سال )

این دوره شامل کودکانی میشود که کلاس بازی موسیقی را گذرانده اند و یا حتی کودکانی که با موسیقی آشنایی ندارند و گرایش به موسیقی ایرانی دارند، هنرجویان دراین دوره میتوانند با گذاراندن حداقل یک دوره ی 6 ماهه ( دو ترم ) با مبانی ریتم های ایرانی، تصنیف خوانی به همراه تمبک و تا حدودی همراهی تمبک با سازهای دیگرآشنا میشوند.

متد آموزشی این دوره ی مقدماتی کاملا گوشی است. هنرجویان در صورت تمایل بعد از گذراندن حداقل 3 ماه میتوانند با نت تک خطی تمبک آشنا شوند. از کتاب هایی که در این دوره تدریس میشود میشود از لطف تمبک و تصانیف قاجار به روایت عبداله خان دوامی نام برد.

 
معرفی دوره
 

تنبک و لزوم آموزش آن به کودکان در تمام سنین

امروزه در اکثر آموزشگاه های موسیقی دوره هایی برای آموزش به کودکان وجود دارد که به نام ارف شناخته می شود.

شاید این دوره ها الزاما مبتنی به روش کارل ارف نباشد اما اکثر این کلاسخا بر اساس تجربیات آموزشی که در غرب وجود دارد شکل گرفته اند و ناخودآگاه هنرجو را به سمت ملودیها و سازهای غربی هدایت می کنند. در بسیاری از کشورها چند قرن آموزش تدوین شده موسیقی وجود دارد اما در ایران کل تاریخ ثبت و ضبط موسیقی و آموزش آن (به شکل امروزی)کمتر از 100 سال است و بسیار طبیعی است که دچار کمبود منابع ، تجربه و در نتیجه خودباختگی فرهنگی باشیم. از دهه های پیش هنرمندان ایرانی شروع بع تغییر در روش های آموزشی غربی کردند،ملودیهای ایرانی را در روند آموزشی خود جای دادند وقتی سازهای کوبه ای ابداعی مثل طبلک را هم در این دوره ها قرار دادند. ضمن تایید روش های استادان و هنرمندانن به والدین گرامی توصیه می کنم یکی از روش های زیر را انتخاب کنند . انتخاب هرکدام از این 2 روش بستگی به سطح آگاهی خانواده از هنر موسیقی و خواسته ها و نیازهای خود و فرزندانشان دارد.

روش اول: انتخاب ساز ایرانی کوبه ای و آموزش آن بعد از دوره های رایج مثل ارف و ...

هنرجویی که در سالهای دوره ارف با سازهای کوبه ای ،ملودیکو بادی (طبلک ها،انواع بلز،فلوت)آشنایی پیدا کرده دوره ای حدود یک سال به کلاس تنبک می رود . بعد از آن به تناسب علاقمندی ،توانایی و پیشرفت به کلاس  سازهای ملودیک مثل تار،سه تار،نی،سنتور و ... و حتی سازهای غیر ایرانی معرفی می شود.

روش دوم:

شکل بعدی برای آغاز یادگیری موسیقی انتخاب تنبک در اولین مرحله است.

در این حالت هم تعدادی از هنرجویان تنبک را به عنوان ساز تخصصی ادامه می دهند و ضمن آشنایی با ریتم و جمله بندی های رایج در موسیقی آماده می شوند که ساز تخصصی خود را با آگاهی و شناخت درست تری انتخاب کنند.

در هر دو حالت هم نتیجه مطلوبی حاصل می شود. بی شک والدین باید زمینه را برای علاقمندی و ادامه دوره تنبک نوازی مهیا نمایند.چرا که فایده این مرحله در سال های بعد خود را نشان خواهد داد.

نواختن تنبک برای هنرجو (مخصوص کودکان) بسیار مطلوب خواهد بود. از جمله:

شناخت کشش و اندازه های هر صدا به شکل ساده بطور غیر ملودیک

شناخت دست ها و قسمت  های مختلف آن و چگونگی حرکت آنها و ایجاد صدا و کنترل و فرمانپذیری انگشتشان

تقویت تمرکز

افزایش قدرت نشانه گیری

افزایش قدرت بیان هنگام خواندن و نواختن هم زمان

تخلیه انرژی
هر هنرجویی برای رسیدن به جایگاه رفیع هنری و به دست آوردن توانایی بالا باید دوره های مختلفی را طی کنند شناخت ریتم برای همه نوازندگان خوانندگان بسیار الزامی است.
اکثر هنرمندان بزرگ روزگار ما دوره های تنبک نوازی را در هنرستانها ، دانشگاه ها و یا بطور آزاد فرا گرفته اند و تسلط نظری و گاهی عملی مناسبی نیز بر این ساز دارند.
شناخت هر چه بیشتر یک ملودی نواز از ساز تنبک می تواند توانایی های او را در نوازندگی (مخصوصا در بداهه نوازی) بسیار بهبود بخشد و چه بهتر است که ساز تنبک (که بخشی از فرهنگ ایرانی را نیز با خود به همراه دارد)هم مانند دوره های سلفژ،دیکته موسیقی،هارمونی و .. در اولین دوران آموزشی فرا گرفته شود.

تاریخ برگزاری دوره تنبک نوازی 98/2/09 ساعت 19 الی 20 می باشد.

 
 
 
معرفی اساتید
امیر پرویز
امیر پرویز احمدی

مشاهده رزومه

رزومه
نام و نام خانوادگی: امیر پرویز احمدی
ساز تخصصی: تنبک نوازی کودکان

فارغ التحصیل کارشناسی اقتصاد 

دانشگاه بوعلی سینا همدان 

نوازنده و مدرس تنبک و دف و سازهای کوبه ای 

عضو خانه موسیقی ایران

افتخاری شاگردی اساتید :

هادی ذبیحی،سعید جلالیان و بهمن رجبی در رشته تنبک 

و اساتید :

فرشید حقیقی ،حسین رضایی نیا و بیژن کامکار در رشته دف 

و همچنین گذراندن دوره اودو نوازی نزد جناب فربد یدالهی 

همکاری و اجرای کنسرت های متعدد در تهران و شهرستانهابا گروهای :

نغمه سپهر به سرپرستی حسین روزبهانی و شرکت در جشنواره موسیقی فجر 

گروه آوای سپهر و کنسرت در برج آزادی و ایوان شمس به سرپرستی سعید شوقی 

گروه همراز به سرپرستی فاروق آزادیان و کسب مقام اول منطقه و سوم جشنواره موسیقی شمسه 

از اعضای اصلی گروه گلستانه و کسب مقام دوم جشنواره موسیقی شهناز و برگزاری کنسرت در فرهنگسرای نیاوران ،لرستان و...

همکاری با گروهای موسیقی کوک و نوای شهر آشوب و همراز 

همکاری با گروهای موسیقی دانشگاه بوعلی سینا و علوم پزشکی تهران و دانشگاه شهید بهشتی 

از اعضای گروه موسیقی نستار به سرپرستی سرکار خانم فریده رضایی و اجرای کنسرت در کشورهای آذربایجان ،گرجستان و ارمنستان و کسب مقام اول گروه نوازی و سوم کوبه ای نوازی در فستیوال ارمنستان به همراه همین گروه  

برگزاری کنسرتهای هنرجویی متعدد تنبک نوازی و دف نوازی کودکان و بزرگسالان

همکاری با گروه دف نوازان جم به سرپرستی جناب رضا دربندی واجرای کنسرت در تالار وحدت و حوزه هنری

سابقه تدریس و فعالیت با کودکان در رشته تنبک و ریتم 

سابقه تدریس در آموزشگاهای نوای شهر آشوب ،باریتون ،هم صدا ،هنر نو ، زریاب کرج ،مکتب خانه میرزا عبدالله قم و همدان و ........

   
   
  آخرین مقالات
  اینستاگرام
  ثبت نام
  پنل کاربری
  واتس اپ
  ثبت نام آنلاین